Dean Winchester or Lonely Rider (inkakris) wrote,
Dean Winchester or Lonely Rider
inkakris

Evening Standard Awards Longlist



Best Actor:

Ian McKellen - No Man's Land (Wyndham's Theatre)
Dominic Cooper - The Libertine (Theatre Royal Bath/ Theatre Royal Haymarket)
O-T Fagbenle - Ma Rainey’s Black Bottom (National Theatre, Lyttelton)
Ralph Fiennes - The Master Builder (Old Vic)/Richard III (Almeida)
Kenneth Branagh - The Entertainer (Garrick Theatre)
James Norton - Bug (Found111)
James McArdle, Platonov (Chichester Festival Theatre/National Theatre, Olivier)
Simon McBurney, The Encounter (Edinburgh International Festival/Barbican)
Stephen Rea, Cyprus Avenue (Royal Court, Jerwood Upstairs)
Danny Sapani, Les Blancs (National Theatre, Olivier)
Patrick Stewart, No Man’s Land (Wyndham’s)


Natasha Richardson Award for Best Actress:

Noma Dumezweni - Linda (Royal Court, Jerwood Downstairs)
Janet McTeer - Les Liaisons Dangereuses (Donmar)
Billie Piper - Yerma (Young Vic)
Helen McCrory - The Deep Blue Sea (National Theatre, Lyttelton)
Sophie Melville - Iphigenia in Splott (Sherman Cymru/National Theatre, Temporary Theatre)
Gemma Arterton - Nell Gwynn (Apollo)

Best Musical Performance:

Jenna Russell - Grey Gardens (Southwark Playhouse)
Rebecca Trehearn -Show Boat (New London)
Glenn Close - Sunset Boulevard (Coliseum)
Andy Karl - Groundhog Day (Old Vic)
Sheridan Smith - Funny Girl (Menier Chocolate Factor/Savoy Theatre)
Gina Beck - Showboat (New London Theatre)
Michael Xavier- Sunset Boulevard (Coliseum)

Best Revival:

Les Blancs, National Theatre, Olivier (directed by Yaël Farber)
Blue/Orange, Young Vic (dir Matthew Xia)
Cleansed, National Theatre, Dorfman (dir Katie Mitchell)
Les Liaisons Dangereuses, Donmar (dir Josie Rourke)
Ma Rainey’s Black Bottom, National Theatre, Lyttelton (dir Dominic Cooke)
No Man’s Land, Wyndham’s (dir Sean Mathias)
Richard III, Almeida (dir Rupert Goold)
Uncle Vanya, Almeida (dir Robert Icke)
Yerma, Young Vic (dir Simon Stone)
Young Chekhov: Platonov, Ivanov & The Seagull, Chichester Festival Theatre/National Theatre, Olivier (dir Jonathan Kent)


Emerging Talent Award:

Freya Mavor, Good Canary (Rose Kingston)
Jaygann Ayeh, The Flick (National Theatre, Dorfman)
Callie Cooke, Firebird (Hampstead Theatre Downstairs & Trafalgar Studios)
Anthony Boyle, Harry Potter and the Cursed Child (Palace)
Karla Crome, Linda (Royal Court, Jerwood Downstairs)
Aoife Duffin, A Girl is a Half-formed Thing (Samuel Beckett Theatre, Dublin & Young Vic)/ The Taming of the Shrew (Shakespeare’s Globe)
Tyrone Huntley, Jesus Christ Superstar (Regent’s Park Open Air Theatre)
Adelle Leonce, Torn (Royal Court, Jerwood Upstairs)
Sean Delaney, Labyrinth (Hampstead)

Tags: театр
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your reply will be screened

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments